стаття про спонсорство

Общаемся на любые темы
Серёга
Администратор
Сообщения: 434
Зарегистрирован: 11 янв 2015, 20:30

стаття про спонсорство

Сообщение Серёга » 21 фев 2015, 16:26

учасний спорт важко уявити без компаній, які виступають спонсорами спортивних клубів, спортивних заходів та ін. Сьогодні ми проаналізуємо норми українського законодавства з метою визначення правових підстав спортивного спонсорства.

Поняття «спонсорство»

Спонсорська діяльність є різновидом благодійної діяльності. На сьогоднішній день в нашій державі засади благодійної діяльності визначаються Законом України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (надалі – Закон про благодійну діяльність). Однак вказаний закон не надає визначення поняття «спонсорство», так й взагалі, про спонсорську діяльність в ньому не згадується.

Разом з тим, Закон про благодійну діяльність діє лише з 03.02.2013 р., а до цього часу благодійна діяльність в Україні регламентувалася Законом України «Про благодійництво та благодійні організації» (надалі – Закон про благодійництво).

Так от Закон про благодійництво розкривав поняття «спонсорство» - добровільна, матеріальна, фінансова, організаційна та інша підтримка фізичними та юридичними особами набувачів благодійної допомоги з метою популяризації виключно свого імені (найменування), свого знака для товарів і послуг. Таке ж визначення поняття "спонсорство" наведено в чинному Законі України «Про рекламу».

Отже, спонсорство - це матеріальна чи інша допомога, яка надається з метою популяризації спонсора (його найменування або торгової марки).

У свою чергу ст. 1 Закону про благодійну діяльність встановлено, що благодійна діяльність - добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням набувача благодійної допомоги.

Таким чином, спонсорство «вписується» в рамки благодійної діяльності, оскільки не передбачає одержання спонсором прибутку та компенсації.

Спонсорство і спорт

Статтею 3 Закону про благодійну діяльність визначені сфери в яких може здійснюватися благодійна діяльність, до яких, зокрема, відноситься спорт і фізична культура.

Крім того, норми Закону України «Про фізичну культуру і спорт» містять положення про заохочення державою благодійної діяльності в сфері спорту, а також про можливість надання державою податкових пільг для благодійників.

Таким чином, держава зацікавлена в залученні спонсорів для фінансування спорту та фізичної культури і з цією метою задекларована можливість отримання спортивними благодійниками (спонсорами) податкових пільг.

Податковий погляд на спонсорство

На жаль, та як зазвичай в нас відбувається, задекларовані наміри надавати податкові пільги спортивним спонсорам не реалізувалися у відповідні норми податкового законодавства. Податковий кодекс України не тільки не заохочує спортивне спонсорство як явище, а й навпаки встановлює обмеження щодо нього.

Так, компанії які надають спонсорську допомогу можуть зменшувати свої податкові зобов’язання на суму наданої допомоги лише за таких умов:

а) отримувачем допомоги є неприбуткова організація;

б) розмір допомоги не перевищує 4 відсотки оподатковуваного прибутку попереднього звітного періоду.

Недотримання вказаних умов унеможливлює зменшення спонсором своїх податкових зобов’язань на суму спонсорської допомоги.

Щодо отримувачів спонсорської допомоги, то їх можна розділити на дві групи: неприбуткові організації та підприємства платники податку на прибуток.

Неприбуткові організації не сплачують податки з отриманої спонсорської допомоги у випадку, якщо така організація включена до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Для таких організацій не існує обмежень у вигляді максимальної суми допомоги, яка не оподатковується.

Іншими словами, якщо неприбуткова спортивна організація включена до Реєстру неприбуткових організацій та установ, то будь-які суми коштів, що надходять цій організації в якості спонсорської допомоги, не оподатковуються.

Все ж варто зауважити, якщо неприбуткова організація використовує «спонсорські» кошти на витрати, які не стосуються цілей та мети діяльності, органи податкової служби можуть поставити питання про позбавлення такої організації статусу «неприбутковості» та зобов’язати сплатити податки зі спонсорських коштів.

Юридичні особи, які є платниками податку на прибуток, та які отримують спонсорську допомогу, зобов’язані сплачувати податок з отриманих грошових коштів.

Таким чином, після отримання спортивним клубом спонсорської допомоги в нього виникає зобов’язання сплатити податок на прибуток підприємств за ставкою 19 %.

Договір про спортивне спонсорство

За правовим та економічним змістом спонсорство є господарською операцією, яка призводить до зміни активів та зобов’язань її учасників. У зв’язку з цим, та враховуючи вимоги Закону України «Про бухгалтерський облік на фінансову звітність» (ст. 7) така операція має бути документально підтверджена.

Таким чином, між спонсором та отримувачем спонсорських коштів має бути укладено договір – документ, на підставі якого здійснюється бухгалтерський облік операції та на підставі якого, власне, реалізується спонсорська допомога.

Чинне законодавство, а саме Цивільний кодекс України, не містить такого поняття, як «договір про спортивне спонсорство» чи «спонсорський договір». Разом з тим, Цивільний кодекс «дозволяє» укладати будь-які договори, які за своїм змістом не суперечать нормам законодавства.

З урахуванням того, що спортивне спонсорство, як різновид благодійної діяльності, прямо передбачене відповідними нормативно-правовими актами, то учасники такої операції мають необхідні права для укладення договору.

При цьому в договорі про спортивне спонсорство мають бути зазначені:

а) умови, які є обов’язковими для всіх договорів (предмет договору, ціна договору, строки та ін.);

б) особливі «спонсорські» умови (статус отримувача допомоги (неприбуткова чи прибуткова організація), мета з якою надається допомога, зобов’язання отримувача допомоги стосовно популяризації імені спонсора, та ін.);

в) а також особливі «спортивні» умови (наприклад, можуть бути вказані критерії спортивних результатів, від яких залежить сума спонсорської допомоги та ін.).

Попри законодавчу невизначеність та податкову обмеженість, спонсорство є одним із основних джерел підтримки та розвитку спорту в Україні, підтвердження чого є те, що майже кожен професійний спортивний клуб чи команда, мають своїх спонсорів.

Вернуться в «А ПОГОВОРИТЬ?»

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и 1 гость